Žaidimo technika

Kamuolio valdymo technika ir mokymo metodika
Padavimas – tai technikos veiksmas, kuriuo žaidėjas, būdamas už galinės linijos ir smūgiuodamas ranka, permuša kamuolį per tinklą į varžovo aikštę.
Viršutinis tiesinis padavimas (mokymo metodika). Nors padavimo būdų yra visa grupė, jų mokymo nuoseklumas toks:
- paaiškinimas ir parodymas,
- padavimo imitavimas,
- kamuolio pamėtėjimo ir smūgio mokymas,
- padavimas per tinklą,
- padavimas pagal užduotį.
Perdavimas iš viršaus (technika). Tai veiksmas, kuriuo kamuolys siunčiamas dažniausiai puolamajam smūgiui atlikti ir paduotam kamuoliui priimti.
Prieš perdavimą pirmyn žaidėjas užima vidutinę stovėseną: rankos pakeltos ir sulenktos per alkūnes (kampas per alkūnės sąnarį maždaug 90°), plaštakos kaktos aukštyje ir atlenktos įgyja kaušo formą, atstumas tarp plaštakų 5 -10 cm, abu nykščiai ir smiliai sudaro trikampį, leidžiantį stebėti kamuolio artėjimą, pirštai įtempti. Amortizuojant kojų ir iš dalies rankų judesiu sumažinamas kamuolio greitis. Paskui beveik tuo pačiu metu tiesiant kojas, liemenį ir rankas kamuoliui suteikiama nauja lėkimo kryptis. Tiesimosi judesį pradeda kojos ir baigia rankos. Perdavimo momentu plaštakos lieka atlenktos, o delnai statmeni kamuolio lėkimo krypčiai. Kamuoliui išlėkus, kojos, liemuo ir rankos baigia tiestis.
Perdavimas iš viršaus (mokymo metodika). Perdavimas abiem rankomis iš viršaus yra vienas iš svarbiausių tinklinio veiksmų. Ir šiam veiksmui mokyti bei tobulinti turi būti skiriama laiko kiekvienoje treniruotėje. Perdavimo iš viršaus mokymo seka tokia:
- paaiškinimas ir parodymas,
- taisyklingos kūno padėties užėmimas,
- dalinis kamuolio perdavimas virš savęs,
- ištisinis kamuolio perdavimas virš savęs,
- dalinis kamuolio perdavimas pirmyn,
- ištisinis perdavimas pirmyn.
Prieš perdavimą tinklininkas užima vidutinę stovėseną: rankos ištiestos ir nuleistos pirmyn, dilbiai suglausti ir supinuoti, plaštakos sudėtos „laiveliu“, pirštų lenkiamieji raumenys įtempti, liemuo šiek tiek palinkęs pirmyn. Priartėjus kamuoliui, žaidėjas, energingai tiesdamas kojas, liemenį ir modamas rankomis aukštyn pirmyn, dilbiais perduoda atlėkusį kamuolį. Judesio amplitudė priklauso nuo kamuolio lėkimo greičio: kuo didesnis kamuolio greitis, tuo mažesnė judesio amplitudė.
Perdavimas iš apačios (mokymo metodika). Perdavimo iš apačios mokoma beveik kartu su perdavimu iš viršaus. Šio technikos veiksmo mokymo seka tokia:
- paaiškinimas ir parodymas,
- taisyklingos kūno padėties užėmimas,
- dalinis kamuolio perdavimas pirmyn,
- ištisinis kamuolio perdavimas pirmyn,
- smūgiuojamų ir paduodamų kamuolių priėmimas.

Atsispiriant vienu laiku mojama rankomis lanku aukštyn pirmyn bei tiesiamos kojos. Pašokus rankos pro krūtinę toliau keliamos aukštyn, o smogiamoji ranka iškeliama tiek, kad alkūnė būtų aukščiausiame taške. Petys patraukiamas atgal, ranka sulenkiama per alkūnės sąnarį, delnas atlošiamas aukštyn. Liemuo išsilenkia, kojos sulenkiamos per kelio sąnarį. Nesmogiamoji ranka laikoma taip, kad padėtų žaidėjui ore išlaikyti pusiausvyrą. Kadangi atsispyrimo momentu ne visada pavyksta „sustabdyti“ horizontalųjį greitį, tai pašokant viršutinė liemens dalis atlošiama atgal.
Į kamuolį smūgiuojama aukščiausiame šuolio taške grįžtamuoju liemens ir rankos judesiu. Ranka greitėja kamuolio link, maksimalų greitį pasiekdama sąlyčio su kamuoliu metu. Smūgis atliekamas įtemptu delnu į viršutinę kamuolio dalį, rankos palinkimo kampas apie 105 - 115°. Po smūgio nuleidžiama ranka neliečia tinklo. Žaidėjas nusileidžia ant pusiau sulenktų kojų.
Šuolis (mokymo metodika). Šuolis naudojamas atliekant puolamąjį smūgį, užtvarą, perdavimą iš viršaus ir padavimą. Mokiniai pirmiausia mokomi šuolio puolamajam smūgiui, vėliau – šuolio užtvarai, perdavimas iš viršaus ir padavimui.
Šuolio rengiantis įvairiems veiksmams technikos mokoma tokiu nuoseklumu:
- paaiškinimas ir parodymas,
- pašokimo aukštyn mokymas,
- šuolio atlikimas iš vietos,
- šuolio atlikimas po ėjimo, bėgimo,
- šuolio tobulinimas smūgiuojant.
- pašokti mokoma prie vertikalių kliūčių (sienos, tinklo);
- mokantis pašokti aukštyn, rankos laikomos sulenktos per alkūnes prieš krūtinę,
- rankos keliamos aukštyn ne mostu, o sraigtiniu judesiu vertikalioje plokštumoje.
Puolamasis smūgis (mokymo metodika). Puolamojo smūgio pradedama mokyti, kai mokiniai geria išmokę šuolį aukštyn įsibėgėjus. Mokymo seka tokia:
- paaiškinimas ir parodymas,
- smogiamojo rankos judesio mokymas,
- nejudančio kamuolio smūgiavimas per tinklą,
- lekiančio kamuolio smūgiavimas per tinklą.

Šuolis aukštyn pradedamas energingai tiesiant kojas ir atliekant rankomis sukamąjį mostą vertikalioje plokštumoje. Rankos pro krūtinę kyla pirmyn virš viršutinio tinklo krašto. Rankos virš tinklo tiesios, žiūri į varžovo aikštės pusę, delnai įtempti. Atlėkusį kamuolį stengiamasi delnais „užspausti“, nukreipiant jį į varžovo aikštelę. Po užtvaros žaidėjas nusileidžia ant žemės neliesdamas tinklo.
Užtvara (mokymo metodika):
- paaiškinimas ir parodymas,
- užtvaros tvėrimas be kamuolio (vietoje ir po judėjimo),
- užtvaros tvėrimas nejudančiam kamuoliui,
- užtvaros tvėrimas smūgiuotam kamuoliui,
- grupinės užtvaros tvėrimas.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą